Płytki imitujące marmur

Naturalny marmur to kwintesencja piękna, synonim luksusu i prestiżu. Wykorzystywany jest od najdawniejszych czasów przez architektów, rzeźbiarzy i rzemieślników. Jego wyjątkowy wygląd inspiruje także projektantów płytek ceramicznych którzy wzorują się na nich przy tworzeniu swoich wyrafinowanych kolekcji.

Biały marmur

Jednym z popularniejszych motywów które są wykorzystywane przy produkcji płytek jest klasyczny, biały marmur. Takich propozycji w hiszpańskich katalogach znajdziecie całe mnóstwo. Poszczególne modele różnią się od siebie sposobem wykończenia powierzchni, rozmiarem,  rodzajem zastosowanego materiału ceramicznego oraz oczywiście wzorem. Chodzi tu oczywiście o charakterystyczny deseń stworzony z przebarwień przypominających swoim kształtem żyłki oraz smugi. W przepadku naturalnego kamienia wzory te powstają podczas procesów geologicznych i jak wszystko co stworzyła natura są one za każdym razem wyjątkowe i niepowtarzalne. Aby w procesie produkcji okładzin ceramicznych uzyskać podobny efekt, producenci starają się zadbać o odpowiednią różnorodność nadrukowywanych tekstur. W dobrze zaprojektowanej kolekcji, poszczególne sztuki płytek wyjmowane z kartonu powinny różnic się pomiędzy sobą w taki sam sposób jak różnią się prawdziwe, marmurowe płyty.

płytki jak marmury na podłodze w salonie

Płytki z serii Metropolitan – producent Peronda

 

przestronny salon z posadzką ceramiczną przypominającą marmur

Płytki z serii Calcuta – producent Geotiles

 

ciemny narożnik i fotel na jasnej podłodze

Płytki z serii Magnum – producent APE Ceramica

 


 

Beżowy marmur

Imitacje kamienia w ciepłej,  beżowej lub kremowej kolorystyce przez lata stanowiła sporą grupę produktów wśród oferowanych przez Hiszpanów kafli ceramicznych. Podobną estetykę znajdujemy zarówno w kolekcjach łazienkowych jak i wśród płytek podłogowych wytwarzanych na czerwonej glinie, a w przypadku formatów większych niż 45×45 cm, na podkładzie porcelanowym. Był okres, w którym większość importowany z Hiszpanii modeli stanowiły płytki w tym, jak wówczas mówiono, uniwersalnym i ponadczasowym stylu. Dzisiaj nie są może już aż tak popularne. Jednak warto odnotować fakt, że choć jest ich nieco mniej w katalogach, to z pewnością są lepiej projektowane i  wyglądają bardziej naturalnie.

ozdobna rozeta na podłodze w salonie

Płytki z serii Muvim – producent Peronda Museum

 

klasyczne marmurkowe kafelki podłogowe

Płytki z serii Dante – producent Pamesa


 

Czarny marmur

Kolejna imitacja to już znacznie odważniejsza i bardziej wyrazista stylistyka od poprzednio zaprezentowanych. Z uwagi na swoją kolorystykę, czarny mamrmur rzadko występuje w pojedynkę. Najczęściej spotkamy go w towarzystwie białego odpowiednika z którym razem tworzą doskonałe połączenie. Ciekawie wyglądają zarówno w aranżacjach nowoczesnych jak i klasycznych.

Białe i czarne kafelki imitujące marmur

Płytki z serii Carrara – producent Realonda

 

APE ceramica płytki przypominające czarny marmur

Płytki z serii Blackjack – producent APE Ceramica

 

białe i czarne płytki okatgonalne

Płytki z serii Octagon – producent Equipe Ceramica