Płytki rustykalne

 
Czy ktoś z was jako dziecko miał okazję wyjeżdżać na wakacje na wieś, na przykład do babci albo cioci? Wilewu z nas przechowuje w swojej pamięci podobne wspomnienia z dzieciństwa. Tradycyjne, prawdziwie wiejskie domy zawsze miały a niektóre wciąż mają ten swój charakterystyczny, sielski klimat.


 

W przeciwieństwie do włoskiej czy hiszpańskiej, polska tradycja wytwarzania ceramiki nie jest na tyle bogata aby można było mówić w szerokim kontekście o naszych rodzimych, tradycyjnych wzorach płytek. Mimo to, importowana z państw basenu można śródziemnego ceramika rustykalna znakomicie odnajduje się w polskich aranżacjach, zwłaszcza że ich ludowe wzory są równie piękne co nasze.

 

 

Przyjemne skojarzenia

We wnętrzarstwie rustykalizm jest jednym z kluczowych trendów w ostatnich latach. Sięgają po niego nie tylko posiadacze domków jednorodzinnych ale również właściciele mieszkań w kamienicach oraz blokach. Znajdziemy go także w wielu restauracjach i zajazdach stylizowanych na taką właśnie modę. Podobny wystrój ma bowiem jednoznacznie kojarzyć się ze smaczną, swojską kuchnią i oczywiście tradycyjną gościnnością. Warto tez wspomnieć o tym, że rustykalizm to czerpanie inspiracji z różnych tradycji pochodzących z wielu regionów. Nieco inaczej będzie prezentował się wiejski styl hiszpański od polskiego , brytyjskiego czy skandynawskiego. To właśnie sprawia że jest w nim tak wiele różnorodności, i tyle ciekawych źródeł inspiracji.

 

 

Cechy szczególne płytek rustykalnych

Aby zrozumieć na czym polega rustykalizm we współczesnym wnętrzarstwie najlepiej przyjrzeć się jego cechom szczególnym. Bez wątpienia należą do nich naturalne materiały, specyficzne wzornictwo ludowe i kolorystyka oraz duża ilość dodatków i dekoracji wśród których nie brak tych ręcznie wykonanych.

 

 

Jest kilka istotnych cech wyróżniających kafelki rustykalne. W wielu przepadkach modele wyglądają tak jakby były wyprodukowane ręcznie. Zastanawiacie się jak się to zyskuje w warunkach produkcie masowej? Człowiek, a konkretnie rzemieślnik różni się od maszyn tym że gdy wykonuje coś własnymi rękami to za za każdym razem wychodzi mu to nieco inaczej. Proces produkcji został wiec tak przygotowany aby poszczególne płytki pozornie wyglądały identycznie a jednocześnie różniły się od siebie drobnymi detalami. W tego rodzaju asortymencie czasami znajdziemy subtelne nierówności wzoru lub na przykład zauważymy na ceramice delikatne pofalowanie powierzchni.

 

 

Co wybrać?

Większość hiszpańskich producentów płytek ceramicznych ma w swojej ofercie przynajmniej jeden model utrzymany w regionalnym stylu. Są też tacy którzy specjalizują się w nim a ich katalogi przepełnione są tego rodzaju propozycjami. Tutaj warto wspomnieć o takich markach jak Peronda, Vives, Codicer oraz Realonda. Modele różnią się wzornictwem, wykończeniem powierzchni rodzajem materiału z jakiego są wykonane( gres porcelanowy, tradycyjna czerwona glina). Cent także są zróżnicowane choć poza pojedynczymi przypadkami, nie są to bardzo drogie okładziny. Wiele modeli jest do siebie dosyć podobnych więc gdy wybierzecie coś co się naprawdę podoba ale dostępny budżet nie pozwala na ich zakup warto szukać dalej. W dobrych sklepach stacjonarnych i internetowych są sprzedawcy którzy pomogą w nieznalezieniu tańszego odpowiednika.