Łazienka klasyczna i elegancka

 
Większość z nas nie zna słownikowej definicji opisującej styl klasyczny we wnętrzarstwie. To czy coś jest klasyczne czy nie zwykle oceniamy kierując się jedynie intuicją. Opierając się na swoich subiektywnych odczuciach i potocznym znaczeniu słowa „klasyka” bez najmniejszego problemu odróżniamy utrzymane w tej stylistyce budynki oraz ich wnętrza od nowoczesnych, rustykalnych czy minimalistycznych. Pytani o to z czym kojarzy się ten styl jednym tchem wymieniamy takie cechy jak elegancja, wytworność, majestatyczność, wyrafinowanie…

 

 

Choć potrafimy rozpoznać klasyczny wystrój to nie wszyscy są jego entuzjastami. Niektórzy podchodzą do niego z obojętnością, są też tacy którzy traktują go  z pogarda określając wręcz jako kiczowaty. Wciąż jest jednak spora grupa miłośników, którym na widok bogatej ornamentyki i kunsztownych wykończeń natychmiast przyspiesza bicie serca.

 

 

Płytki łazienkowe klasyczne prezentowane są najczęściej w formie kompletnych kolekcji w których skład wchodzą kafelki bazowe ścienne i podłogowe oraz dekoracje. Nierzadko znajdziemy w nich dodatki określane w katalogach jako elementy specjalne sprzedawana nie na metry kwadratowe a na sztuki. Są to na przykład cokoliki, wałeczki ozdobne potocznie nazywane cygarami, różnego rodzaju listwy dekoracyjne itp.

 

 

Czy klasyczna łazienka pasuje tylko i wyłącznie do starych rezydencji, pałaców i innych, podobnych budynków? Gdyby tak było to producenci stylowych płytek, ceramiki sanitarnej czy armatury już dawno nie mieli by dla kogo produkować.  W szeroko pojetym wnętrzarstwie jest miejsce dla każdego stylu bez wyjątku. Zupełnie nowe domy, apartamenty a nawet stosunkowo małe mieszkania  można urządzić tak aby z jednej strony były funkcjonalne i wygodne do mieszkania a jednocześnie swoją stylistyką i wyglądem nawiązywały do klasycznej estetyki.

 

 

Charakterystyczne dla klasycznych łazienek jest to, że mimo sporej ilości ozdobników i licznych detali, nic tu nie jest zostawione przypadkowi.  Jak spojrzycie na wizualizacje, zobaczycie że każdy element jest ważną częścią układanki i ma swoje konkretne miejsce przeznaczenia.

 

 

Oto jak wygląda jeden z częściej spotykanych układów. Patrząc od dołu mamy masywny cokolik na którym wsparta została, zamontowana pionowo płytka bazowa. Nad nią, przez całą szerokość pomieszczenia biegnie wąska listwa dekoracyjna o podobnej do cokołu stylistyce ale nieco delikatniejsza. Powyżej, czyli od wysokości około 100 – 120 cm zaczyna się kolejny rząd płytek (lub czasem tapeta) a przy suficie biegnie ozdobna sztukateria.