Biała glazura

Jakby się tak zastanowić to niemal we wszystkich odwiedzanych w ciągu naszego życia wnętrzach znajdziemy biel. Były to: biały sufit, ściany, stolarka okienna, firany, grzejniki itd. Jet niemal pewne że wszystkie pozostałe kolory nie byłyby w stanie dorównać jej pod względem częstotliwości występowania. Obecność bieli traktujemy jako coś oczywistego nawet jeśli stanowi jedynie uzupełnienie dla aranżacji opartej na zupełnie innej kolorystyce. Są jednak projekty w których to ona stanowi myśl przewodnią. I w tym właśnie kontekście przyjrzymy się białym łazienkom.

łazienka z białą glazurą i ciemno-brązową posadzką

Płytki z serii Blancos – producent Baldocer

 

Czym jest dla nas biel.

Kolory w naszych domach czy miejscach pracy są bardzo istotnym elementem wystroju. Wpływają na to jak się wśród nich czujemy na co dzień, jak czują się goście odwiedzający nas tam tylko na chwilę. Kolory budzą konkretne skojarzenia, działają na nasze zmysły, wywołują lub tłumią określone emocje. Gdyby nie one prawdopodobnie zupełnie inaczej odbieralibyśmy otaczająca nas rzeczywistość.

salon kompielowy w białych płytkach i z drewnopodobną podłogą

Płytki z serii Luminor – producent Azulev

 

Elegancka łazienka w białych kolorach

Płytki z serii Satinado – producent Vives

Biel to najbardziej podstawowy kolor. Kojarzy się zazwyczaj z czymś czystym i prostym a jednocześnie eleganckim i gustownym. Oczywiście w zależności od kontekstu, dochodzą tutaj także inne skojarzenia jednak są one przeważnie pozytywne.

Płytki ceramiczne w białej kolorystyce

Płytki z serii Blancos – kolekcja Argenta

 

Uniwersalność

Z punktu widzenia projektowania wnętrz, największą zaletą barwy białej jest jej uniwersalność. Pokój pomalowany na biało można zaaranżować w każdym możliwym stylu a wyposażenie, bez względu na swoją kolorystykę i tak będzie do niego pasowało. Podobnie rzecz się ma w przypadku łazienki. Ją też można prze-aranżować wymieniając to i owo (np. pastelowe ręczniki na kolorowe ) a wszystkie nowe elementy wyposażenia czy dodatki wciąż będą się ładnie komponować. A im są bardziej wyraziste tym lepiej. Jasne, czyste tło potęguje kontrast podkreśla wszystkie dokonywane w wystroju zmiany.

cegiełkowe kafelki ścienne zirconio

Płytki z serii Snow – Producent Zirconio

 

Praktyczny na co dzień

Opinia o tym że biel jest łatwiej brudząca się od innych kolorów jest jednym z najczęściej obalanych mitów jakie można znaleźć na temat glazury i innych okładzin. To stały element większości blogów wnętrzarskich. Najcenniejsze są tutaj opinie tych, którzy mają dwie łazienki i tylko jedna jest biała. W przeważającej większości nie widzą oni różnicy w utrzymywaniu w nich czystości a jeśli już to z pewnością nie wynika to z kolorystyki szkliwa a raczej z częstotliwość i sposobu użytkowania obydwu łazienek. Z pewnością mocno wzorzyste, wielokolorowe płytki lepiej maskują ewentualny brud jednak kluczowym słowem jest owo „maskują”. Nie brudzenie się jest czymś zupełnie innym niż ukrywanie faktu że jest się brudnym 😉

łazienka z wanną wolnostojącą

Płytki z serii Blancos – producent Geotiles

 

Ponadczasowy design

Kolor glazury któremu się dzisiaj przyglądamy ma jeszcze jeden atut o którym warto wspomnieć. Jest nim fenomenalna odporność na zmieniającą się modę. Co kilka lat odnotowujemy w ceramice nowe trendy. Niedawne nowości przechodzą do historii a w ich miejsce pojawiają się inne i tak bez końca. A mimo tego prosta, tradycyjna biel jak była na czasie tak jest. Ewentualnym modyfikacją ulegają tylko takie parametry jak rozmiar płytki oraz jej kształt.